Supë me Patate dhe Proshutë

Perime, Supa

Përbërësit
3 e gjysmë filxhanë patate (të qëruara dhe në formë kubike)
1/3 filxhan selino (e prerë)
1/3 filxhan qepë (të copëtuara imët)
3/4 filxhan proshutë (e gatuar, e prerë në formë kubike)
3 e 1/4 gota ujë
2 lugë gjelle koncentrat pule
gjysmë lugë çaji kripë
1 lugë çaji piper i zi (apo i zi)
5 lugë gjelle gjalpë
5 lugë gjelle miell
2 gota qumësht

Përgatitja
1
Përziejmë patatet, selinonë, qepët, proshutën dhe ujin në një tenxhere. I lemë të vlojnë, pastaj i gatuajmë në temperaturë mbi mesataren derisa patatet të zbuten, rreth 10 deri në 15 minuta. I përziejmë me koncentratin e supës së pulës, kripën dhe piperin.
2
Në një tigan të veçantë, shkrijmë gjalpin në temperaturë mesatare. E trazojmë në miell me një pirun dhe e gatuajmë, duke e përzier vazhdimisht derisa të ntrashet, për rreth 1 minutë.
3
E trazojmë ngadalë në qumësht, duke mos lejuar që të formohen gunga deri sa i gjithë qumështi të jetë shtuar. Vazhdojmë të trazojmë në temperaturë mesatare derisa të ntrashet, për 4 deri në 5 minuta.
4
Përziejmë përzierjen e qumështit në tenxhere dhe e gatuajmë derisa supa të nxehet. E shërbejmë menjëherë.

Articles You May Like

Petulla të mbushura me krem
Ëmbëlsirë me arra dhe portokall
Mish me spinaq dhe oriz në furrë
Kulaç i ngrohtë i lyer me vezë
Petanik me pulë

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *