Supë me Kastraveca

Perime, Supa, Vegjetariane

Përbërësit
60 gr gjalpë pa kripë
1 qepë
3 kastravec
1.5 lt lëng pule
gjysmë tufe qepujkë (me bishta jeshilë)
gjysmë tufe majdanoz (i freskët)
2 limon
200 ml ajkë

Përgatitja
1
Qërojmë dhe presim në kube qepën dhe presim fort edhe trangujt.
2
Shkrijmë gjalpin në një tigan të madh dhe e përziejmë me qepën në temperaturë mesatare për 4 deri në 5 minuta, ose derisa të zbuten.
3
Shtojmë kastravecët, ulim temperaturën dhe vazhdojmë të gatuajmë për 5 minuta. Shtojmë lëngun e mishit, e lemë të vlojë dhe pastaj ulim sërish temperaturën. I përziejmë mirë me kripë deti dhe piper të zi dhe e lemë të ziejë për 5 minuta.
4
Presim dhe shtojmë qepët e njoma dhe gjethet e majdanozit, shtrydhni lëng limoni dhe gatuajeni për 5 minuta.
5
Hidheni përzierjen në një bluarës ushqimi dhe bëjeni si pure të butë (në tufa, nëse është e nevojshme).
6
Vendoseni supën në një tas, lëreni të ftohet në temperaturën e dhomës, pastaj vëreni në frigorifer derisa të ftohet. Hidhini krem dhe përziejeni për shije, pastaj shërbejeni.

Articles You May Like

Hasude e thjeshtë shtëpie
Fërgesë me speca
Lakra Brukseli në furrë
Kek i shijshëm me limon
Byrek sfoliat me djathë

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *