Supë me hithra karrotë dhe patate

Supa

Përbërësit:

Një qepë e prerë hollë

2 thelbinj hudhre të shtypur,

1 patate mesatare e prerë në copa të vogla

1 karrotë mesatare e prerë në copa të vogla

3 filxhanë çaji lëng perimesh

3 filxhanë çaji plot me hithra

Kripë dhe piper.

Per porosi kliko linkun dhe bej zgjedhjen tende : https://linktr.ee/produktebio

Përgatitja:

Vendosni tenxheren në zjarr dhe hidhni në të lëngun e perimeve, qepën, hudhrën, copat e patateve dhe karroteve.

Kur të marrë lëngu valë, uleni temperaturën dhe lëreni të ziejë për pesë minuta.

Më pas shtoni hithrat dhe prisni sërish pesë minuta të tjera deri sa patatet të jenë zbutur dhe hithrat të jenë tretur.

Hiqeni tenxheren nga zjarri dhe lëreni të ftohet pak.

Më pas të gjithë përbërësit e supës përziejini në një mikser për mbi 20 sekonda, deri sa të përfitoni një masë homogjene dhe kremoze të cilën duhet ta hidhni sërish në tenxheren fillestare.

Ngroheni pak dhe pasurojeni me kripë dhe piper.

Për ta servirur, hidhni pak vaj ulliri në sipërfaqe dhe arra të pjekura.

Per porosi kliko linkun dhe bej zgjedhjen tende : https://linktr.ee/produktebio

Articles You May Like

Byrek me patëllxhanë dhe djathë
Qofte me mish pule
Tortë e ftohtë me kos dhe fruta
Biskota të kripura me borzilok
Reçel me boronica

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *