Supë me Bukë dhe Domate

Perime, Supa

Përbërësit
2 lugë gjelle vaj ulliri
2 hudhër (të mëdha, të grira)
1 qepë (mesatare, e grirë)
2 karotë (të mesme, të qëruara dhe të prera)
2 fije selino (të mëdha, të copëtuara)
1 gjethe dafine (e tharë)
280 gr spinaq (i ngrirë)
440 gr fasule të konservuara (me gjithë lëng)
6 gota lëng perimesh (ose pule)
425 gr pure domatesh
3 gota bukë (e ndenjur, në copa)
1/4 gotë borzilok (i grirë)
djathë kaçkavall (i grirë, sipas dëshirës)

Përgatitja
1
Ngrohni vajin e ullirit në një enë me fund të rëndë në flakë mesatare-të lartë.
2
Kur të jetë nxehur, shtoni hudhrën, qepën, karotat, selinonë dhe gjethen e dafinës dhe hidhni kripë e piper.
3
Skuqini derisa të jenë zbutur, 5-7 minuta. Shtoni spinaqin e ngrirë dhe skuqini për një moment sa të zbuten dhe gjethet e mëdha.
4
Shtoni fasulet, lëngun dhe purenë e domateve. Vëreni supën të ziejë. Hidhni brenda dhe bukën dhe reduktojeni flakën.
5
Gatuajeni derisa supë të trashet pak. Hiqeni nga flaka dhe hidhni borzilokun.
6
Hiqeni gjethen e dafinës dhe shërbejeni me kaçkavall të grirë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *