Supë Kërpudhash

Perime, Supa

Përbërësit

15 gr kërpudha (të egra, të thara)
1/2 gotë ujë
1/2 gotë verë e bardhë (e thatë)
4 lugë gjelle gjalpë (pa kripë)
450 gr kërpudha (të bardha)
1 qepë (e madhe, e bardhë, e prerë)
1 degë rozmarinë (e vogël)
5 gota lëng pule (ose perimesh)
2 lugë çaji kripë
3 lugë çaji piper i zi

Përgatitja

1
Ngroheni ujin me verën derisa të ziejnë dhe shtoni kërpudhat e egra të thara. Lërini të rrinë për 20-30 minuta, ndërsa përgatisni përbërësit e tjerë.
2
Hidheni qepën në një tigan të madh dhe skuqeni në gjalpë në flakë të mesme. Shtoni hudhrën dhe lëreni të djersijë. Ulni flakën që të mos marrin ngjyrë kafe.
3
Shtoni kërpudhat e bardha dhe përziejeni sa të vishen me qepën dhe hudhrën. Kullojini kërpudhat e thara, duke e ruajtur lëngun e tyre. Hidhini në tiganin me kërpudhat e bardha dhe lërini të djersijnë për 10 minuta.
4
Shtoni lëngun që ruajtët, rozmarinën, lëngun e pulës ose perimeve dhe vëreni në flakë të ulët. Ziejini përreth një orë.
5
Provojeni dhe jepini shijes supës me kripë dhe piper. Hiqeni degën e rozmarinës. Këtë supë mund ta kaloni dhe në frulator që ta konsumoni si pure.

Articles You May Like

Petulla të fshira
Tortë e kripur me miell misri dhe ullinj
Receta origjinale e shqerpares Turke
Sallatë me patate dhe proshutë të tymosur
Cfarë i ndodh trupit nëse pini një gotë lëng domate në ditë

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *