Supë Finoku

Perime, Supa

Përbërësit
1 kg finok
1 lt lëng perimesh
200 gr bukë (e ndenjur)
majdanoz
hudhër
vaj ulliri (ekstra i virgjër)
kripë
piper

Përgatitja
1
Për përgatitjen e recetës së supës me finok, prijini finokët dhe mbani veçmas pjesët e poshtme dhe fijet, më pas ndajini dhe skuqini me një thelp hudhër dhe pak vaj ulliri, përreth 4-5 minuta.
2
Hidhjuni kripë, lëngun dhe gatuajeni për 20 minuta.
3
Prijeni në feta bukën e ndjenjur; lyejeni me vaj dhe futeni në furrë në 220 °C për 10 minuta.
4
Grijeni majdanozin së bashku me majat dhe lëmbët e finokut.
5
Shërbejeni supën me copa bukë dhe kompletojeni me majdanozin dhe finokun e grirë. Mos harroni piperin.

Articles You May Like

Oriz me midhje dhe perime
Bukë me vezë
Petulla të mbushura me djathë të bardhë
Supë me lëng mishi
Tavë me bamje

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *