Supë e prerë me vezë e limon

Supa

Përbërësit :

(Përbërësit më poshtë janë për 4-5 persona) 

1.5 litra lëng mishi apo kockash

4 lugë gjelle oriz

Një kokërr vezë

50 gr ose dy lugë gjelle gjalpë të freskët

Lëngu i një gjysme kokrre limoni

Majdanoz

Piper i zi

Përgatitja :

Si fillim zjejmë mishin apo kockat përreth 2 orë. Në mënyrë që lëngu të marrë të gjitha vlerat e duhura të mishit apo kockave.

Në lëngun e mishit ose në ujë të valuar hedhim oriz të pastruar e të larë dhe e lëmë të zjejë në zjarr të ngadalshëm për 25-30 minuta.

Kur supa është gati e heqim nga zjarri, e lëmë të ftohet.  Në momentin që është ende e vakët, e presim vezë dhe limon.

Për këtë, në një tas prej porcelani  hedhim të verdhën e vezës ose një vezë të tërë, e rrahim mirë dhe më pas I shtojmë lëngun e limonit.

Këtë masë e shtojmë pak nga pak, tek supa duke e trazuar njëkohësisht që në mënyrë që masa të bëhet e njëtrajtshme.

Në fund, supës i hidhet pak gjalpë i freskët i skuqur, majdanoz i grirë shumë hollë si dhe piper i zi.

*VARCOSIN
Per Shqiperi porosit ketu :https://bit.ly/2ZUjziv
Per Kosove porosit ketu :https://bit.ly/3q0MYSP
*PROSTAMID
Per Shqiperi porosit ketu :https://bit.ly/382UDd5
Per Kosove porosit ketu : https://bit.ly/2Omum2p
Per Itali porosit ketu :https://bit.ly/38fEEsg

Articles You May Like

Çaji i lëkurave të patateve për qarkullimin e gjakut dhe gurëve në veshka
Tavë me bamje
Supë me pulë e hudhra
Akullore me kakao
Reçel me boronica

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *