Spageti me qofte

Pasta dhe rizoto

Përbërësit
320 gr spageti
750 ml salcë domatesh
gjysmë qepë
1 thelpi hudhër
kripë
3 lugë gjelle vaj ulliri
100 gr mish derri (i grirë)
100 gr salsiçe derri
30 gr bukë (e njomë e thërrmuar)
50 gr djathë kaçkavall
2 lugë gjelle majdanoz (i copëtuar)
1/3 lugë çaji arrëmyshk
kripë
piper
1 kokërr vezë

Përgatitja
1
Për të përgatitur spagetit me qofte filloni nga qoftet. Fusni në mikser mishin e grirë, salsiçet që ia keni hequr lëkurën e jashtme dhe mortadellën e copëtuar.
2
Nxirreni përbërjen nga mikseri dhe shtoni bukën e thërrmuar, djathin, majdanozin, vezën, kripën, piperin dhe arrëmyshkun. Përziejini përbërësit me duar dhe lëreni sa të ftohet për rreth 10-15 minuta.
3
Ndërkohë prisni qepën dhe hudhrën dhe vërini të kavërdisen lehtë me vajin e ullirit. Shtoni salcën e domates dhe kavërdisini bashkë lehtë.
4
Me brumin e qofteve bëni toptha dhe kur salca e domateve të ketë vluar hidhini qoftet në tigan.
5
Gatuajini për rreth 40 minuta në zjarr të ngadaltë.

Articles You May Like

Zupë me kos dhe biskota
Supë me lëng mishi
Petulla të mbushura me djathë të bardhë
Oriz me midhje dhe perime
Bukë me vezë

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *