Simite me susam

Brumera

Përbërësit

 • 250 gr.gjalp
 • gjysem gote me vaj luledielli ose vaj misri.
 • ¾ gote caji me sheqer.
 • 1 gote caji me uthull ( molle ose rrushi ).
 • 1 veze ( e verdha brenda ne brume, e bardha per ti lyer siper ).
 • 1 pako maja buke(10 gr).
 • 1 luge kafe kripe.
 • 2 luge kafe salep(eshte erez si te gjitha erezat e tjera).
 • 2 gota uji me miell si fillim (po deshi i hidhni sa te marri).
 • Susam.
*Per porosi kliko linkun dhe bej zgjedhjen tende : https://linktr.ee/produktebio

Udhëzimet

 1. Perzjejme 2 gota me miell, kripen, sheqerin, salepin dhe soden , derisa te perfitojme nje mase homogjene,shtojme gjalpin dhe vazhdojme te punojme brumin edhe per pak kohe. Hedhim vajin, uthullen, te verdhen evezes, dhe hedhim nga pak miell derisa te perfitojme nje brume te plote qe nuk ngjitet ne dore.
 2. Brumi lihet te pakten per gjysem ore ne frigorifer. Pastaj i japim brumit formen e simiteve(ose forma si te deshironi).
 3. Hedhim te bardhen e vezes ne nje pjate me pak kripe.
 4. Lyejme format e pergatitura ne te bardhen e vezes dhe lyejme ne te dy anet me susam, pastaj i veme te piqen ne furren e ngrohur me pare ne 170-180 grade, per 25-30 minuta.
*Per porosi kliko linkun dhe bej zgjedhjen tende : https://linktr.ee/produktebio

Articles You May Like

Gjellë me bathë
Akullore me qumësht
Byrek me patëllxhanë dhe djathë
Omletë me spinaq domate dhe djathë
Supë me pulë e hudhra

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *