Si të përgatisni pastashuta

Embelsira

Përbërësit

 • ¾ e gotës së ujit miell
 • 3 kokrra vezë
 • 2 lugë gjelle gjalpë
 • ½ lugë gjelle sheqer
 • pak kripë
 • Për kremin e pastiçerisë:
 • ¾ e gotës së ujit qumësht
 • 1 filxhan kafeje miell
 • 1 kokërr vezë
 • 1 filxhan kafeje sheqer
 • Për çokollatën:
 • 1 pako me çokollatë

Udhëzimet

 1. Në një tenxhere hidhet qumësht ose ujë, kripë, gjalpë e sheqer, përzihen të gjitha dhe e lëmë derisa merr valë.
 2. Në këtë masë hidhet mielli i situr, mbahet në zjarr të ulët dhe me një lugë druri përziehet shpejt, derisa të krijohet një masë e njëllojtë pa kokrra, e cila shkëputet lehtë nga tenxherja dhe luga.
 3. Masa hiqet nga zjarri, ftohet deri në 60-70 gradë, hidhen vezët një e nga një me ndërpreje duke i përzier, derisa të krijohet një masë homogjene.
 4. Brumi duhet të bëhet i trashë dhe pak elastik.
 5. Brumi i përgatitur hidhet me anën e një qese pasticȩrie në një tepsi të thatë në formë te gjatesore 6-7 cm dhe piqet në furrë të nxehtë në temperaturë 230-240 gradë për 12-15 minuta.
 6. Pasi ftohet, me thikë sharrë, priten kapakët dhe mbushen me krem pastiçerie.
 7. Sipërfaqja spërkatet me çokollatë të shkrirë.
*Per porosi kliko linkun dhe bej zgjedhjen tende : https://linktr.ee/produktebio
*Per porosi kliko linkun dhe bej zgjedhjen tende : https://linktr.ee/produktebio

Articles You May Like

Byrek me patëllxhanë dhe djathë
Qofte me mish pule
Akullore me qumësht
Akullore me kakao
Biskota të kripura me borzilok

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *