Si të bëjmë krem pastiçerie për ëmbëlsira

Embelsira, Te shpejta

Duke pasur parasysh këtë metodë përgatitjeje të kremit të ëmbëlsirave ju mund ta përgatisni atë me shije të ndryshme. Kështu, mund të shtoni ekstrakt bajamesh për krem me shije ​​bajamesh ose kafe për një shije tjetër, ashtu si dhe copa çokollate për një shije kremi pastiçerie me çokollatë e kështu me rradhë.

Recetë për krem pastiçerie
Për 2 filxhanë krem pastiçerie për ëmbëlsira duhen:

Përbërësit

 • 2  1/4 gota qumësht me yndyrë
 • 5 lugë çaji miell misri
 • 60 gr djathë krem, shumë i butë
 • 1/4 lugë çaji kripë e imët
 • 1 filxhan ajkë
 • 2/3 filxhan sheqer
 • 2 lugë gjelle mjaltë
 • 1 kokërr vanilje
 • 1 lugë çaji ekstrakt vanilje

Pajisje:

 • 2 tasa të vegjël ose mesatarë
 • Tenxhere
 • Tas i madh
 • Rrahëse vezësh
 • Bërës akulloresh
 • Enë ngrirjeje frigorifere e cekët, me kapak
 • Mbështjellëse plastike apo letër

Udhëzime:

 • Ngroheni qumështin në tigan deri sa të fillojë të lëshojë avull, por nuk duhet të vlojë.
 • Bëni bazën me vezë dhe sheqer: Në një tas mesatar përzieni së bashku sheqerin, miellin dhe kripën. Shtoni të verdhat e vezëve dhe përziejini me përbërësit e thatë. Ata do të formojnë një pastë të trashë. Është në rregull pavarësisht nëse pasta duket e thërrmueshme ose e qetë; gjëja e rëndësishme është që përbërësit të përziehen tërësisht.
 • Shtoni qumështin në përzierjen e vezëve: Hidhni pak qumësht të nxehtë në vezë dhe lëvizini për t’i përzier. Vazhdoni derdheni qumështin ngadalë në vezë, duke i përzier vazhdimisht.
 • Hidheni çdo gjë përsëri në tigan: Kur i gjithë qumështi të jetë shtuar në vezë, derdheni çdo gjë përsëri në tigan. Vendosni një sitë mbi tas dhe vendoseni pranë sobës.
 • Nxehni kremin e ​​pastiçerisë: Vendoseni tiganin në temperaturë mbi mesatare. Përzieheni vazhdimisht. Në fillim, kremi do të duket shumë i hollë dhe i lehtë, por më pas do të fillojë të ntrashet pas pak minutash. Kur ka trashësinë dhe qëndrueshmërinë e pudingut ndaloni së rrahuri për pak sekonda për të parë nëse kremi ka vluar. Nëse shikoni flluska të mëdha që kërcejnë në sipërfaqe, trazojeni edhe për disa sekonda dhe pastaj hiqeni tiganin nga nxehtësia.
 • Lëreni të ftohet kremi: Trazoni vaniljen në krem dhe pastaj hidheni kremin ​​në sitën e vendosur mbi tas, për ta shtyrë atë nëpër sitë.
 • Mbulojeni dhe vendoseni: Mbulojeni kremin e ​​pastiçerisë me një pjesë të mbyllur plastike që ushtron presion kundër sipërfaqes së kremit ​​dhe lëreni të ftohet plotësisht.
 • Kremi mund të ruhet për disa ditë në frigorifer. Sigurohuni që të jetë i mbuluar me mbështjellëse plastike pasi kjo parandalon që kremi të formojë lëkurë.

Articles You May Like

Ja sëmundjet që kuron lëngu i lakrës së bardhë
Qafë gici në furrë
Tortë e kripur me miell misri dhe ullinj
Tartë me gjizë të ëmbël dhe domate
Biskotat ideale për të shoqëruar çajin

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *