Shurupi i Thanës

Pije dhe Kokteil, Vegjetariane

 

Përbërësit
1 kg thana (të pjekura mirë)
1.5 kg sheqer (sipas nevojës)

Përgatitja
1
Në një enë të madhe vendosen thanat me pak ujë dhe ziejnë derisa sa të zbutet lëkura. Përzihen herë pas here me lugë druri që mos të ngjiten.
2
Kalohen në një sitë që të veçohen bërthamat dhe ndonjë cipë e tashë lëkure. Lëngu i përftuar zihet dhe trashet sipas dëshirës.
3
Mbyllet në enë qelqi të sterilizuar më parë dhe mund të ruhet për dy vjet.

Articles You May Like

Tavë me bamje
Çaji i lëkurave të patateve për qarkullimin e gjakut dhe gurëve në veshka
Hallvë me arra dhe lëng portokalli
Bukë me vezë
Zupë me kos dhe biskota

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *