Sarma Gjirokastre

Pjata kryesore, Vegjetariane
Një recetë tradicionale (e njohur nga disa si dollma rrushi) e lehtë dhe e ushqyeshme në të njëjtën kohë. Gjethet e rrushit të mbushura me oriz janë shumë të shijshme në këtë mënyrë.
Përbërësit
  • gjysmë kg oriz
  • 2 kokrra vezë
  • erëza
  • 1 dorë qepë e njomë
  • gjethe rrushi
Përgatitja
1
Si fillim ziejmë pak gjethet e rrushit derisa të marrin një valë dhe më pas i kullojmë.
2
Vazhdojmë procedurën duke zier pak orizin.
3
E hedhim në tas.
4
Vrasim me duar erëzat dhe qepën me pak kripë dhe i shtojmë tek orizi bashkë me përbërësit e tjerë.
5
Hedhim pak vaj tek kjo masë dhe e lemë.
6
Marrim gjethet e rrushit që i mpeksim me këtë përbërje.
7
I vemë në tenxhere të ziejnë dhe i servirim në pjatë.

Articles You May Like

Kek me mollë dhe rrush të thatë
Supë me kërpudha dhe kos
Lazanjë me patate dhe proshutë
Brumë për krepa
Rizoto me perime

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *