Sallate Ruse

Sallata

Përbërësit

 • 700 gr patate (mesatare)

 • 200 gr karotë

 • 100 gr bizele (të ngrira, të cilësisë së mirë)

 • 200 gr majdanoz (të cilësisë së mirë)

 • 1 tufë majdanoz (e grirë hollë)

 • vezë (e zier, e grirë hollë)

 • 10 ullinj (pa bërthamë, te grirë hollë)

 • kastravec turshi (i prerë në copa të vogla)

 • lëng limoni

 • 1 lugë gjelle kaper (të shpëlarë mirë në ujë të rrjedhshëm dhe të kulluara)

 • kripë (aq sa duhet)

Përgatitja

1/Presim patatet në 10-12 copa dhe i ziejmё nё ujё me kripë derisa tё bёhen.

 2/Ziejmё karotat nё ujё me kripё, derisa tё jenё “al dente”.

 3/I nxjerrim nga uji dhe i presim nё kubikё tё vegjёl.

 4/Ziejmё bizelet nё ujin e karotave pёr jo mё shumё se 5 minuta.

 5/Hedhim tё gjitha materialet e sallatёs nё njё tas tё pёrshtatshёm dhe i pёrziejmё me kujdes.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *