Sallatë Panxhari me Djathë Dhie

Perime, Sallata

Përbërësit
4 panxhar (mesatarë, të pastruar, të qëruar dhe të prerë)
1/3 filxhan arra (të copëtuara)
3 lugë shurup panje
300 gr zarzavate të gjelbëra (të përziera)
1/2 filxhan lëng portokalli (i ftohtë, i koncentruar)
1/4 filxhan uthull balsamike
1/2 filxhan vaj ulliri (ekstra i virgjër)
50 gr djathë dhie

Përgatitja
1
Vendosim panxharin në një tigan dhe e mbushim me ujë derisa të mbulohet. E lemë të vlojë, pastaj e gatuajmë për 20 deri në 30 minuta derisa të zbutet. E thajmë dhe e lemë të ftohet, pastaj e presim panxharin në kube.
2
Ndërsa panxhari është duke u gatuar, i vendosim arrat në një tigan në temperaturë mesatare. E nxehim derisa të ngrohen dhe të fillojnë të piqen, pastaj i përziejmë në shurup panje.
3
I gatuajmë dhe i përziejmë derisa të mbulohen dhe vishen me shurup në mënyrë të barabartë. Atëherë i heqim nga i nxehti dhe i lemë mënjanë të freskohen.
4
Në një tas të vogël, lëvizim së bashku lëngun e portokallit, uthullën balsamike dhe vajin e ullirit për t’i bërë salcë.
5
Vendosim zarzavatet, duke vënë fillimisht në pjata ato me gjethe të mëdha jeshile. Ndajmë mbi to në mënyrë të barabartë arrat e ëmbëlsuara dhe i spërkasim sipër zarzavateve.
6
Vendosim sasi të barabarta të panxharit mbi zarzavate dhe iu hedhim sipër copa djathi dhie. Çdo pjatë e spërkasim me pak salcë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *