Sallatë me Pulë dhe Kos

Perime, Sallata

\

 

Përbërësit
  • 300 gr gjoks pule
  • sallatë miks (sallatë jeshile, rukola)
  • kos (pa yndyrë)
  • 80 gr arra (të copëtuara)
  • 30 gr vaj ulliri
  • qepë e njomë
  • kripë
Përgatitja
1
Për recetën e sallatës me pulë, prisni gjoksin e pulës në feta të cilat do t’i ndani në gjysmë.
2
Ngrohni në një tigan të madh vajin dhe skuqeni pulën për dy minuta në çdo anë. Shuajeni flakën, kriposeni dhe lëreni të ftohet.
3
Grini disa fije qepë të njomë dhe përziejini me kosin me pak kripë.
4
Prisni trashë sallatat, përziejini me pulën, hidhni kosin dhe kompletojeni me arrat e thërrmuara.
5
Mund ta përgatisni me gjoks gjeli ose pulpë lepuri në vend të pulës dhe ta aromatizoni kosin me ndonjë barishte tjetër, si për shembull trumzë ose manxuranë.

Articles You May Like

Mëlçi me qepë të njoma
Tartë e kripur me patate dhe djathë
Lazanjë me mish viçi dhe gjizë
Brumë për krepa
Reçel limoni

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *