Sallatë me mandarina

Sallata, Te shpejta

Përbërësit: 

-6 mandarina,
-3 avokado,
-120gr salmon i tymosur rukola ose lakërishte (mund të përdorni edhe sallatë jeshile),
-piper të zi të sapobluar,
-lëngun e 1 limoni.

 

Përgatitja:

Qërojmë mandarinat dhe i presim horizontalisht në tre pjesë.
Ndajmë përgjysmë avokadot, i heqim bërthamën e brendshme, i qërojmë dhe i presim në feta.
Në pjatën ku do të servirim sallatën, shtrojmë fillimisht rukolën dhe vendosim në mënyrë jo të rregullt mandarinat dhe avokadot. Në mes të tyre vendosim salmonin e tymosur të prerë në shirita. E spërkasim të gjithë sallatën me lëng limoni të saposhtrydhur, vaj ulliri ekstra të virgjër dhe piper të zi të sapobluar.

Articles You May Like

LEVREK I PJEKUR ME PATATE
Sallate me oktapod
MERLUC ME SALCË DOMATE
Jambalaya – Gatime Deti
Paella Spanjolle me fruta deti

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *