Sallatë jeshile dimri

Perime, Sallata

Përbërësit
 • 4 gjethe lakër (jeshile, të prera dhe të copëtuara)
 • 26 gr sallatë jeshile (e egër, e prerë dhe e copëtuar)
 • 1 kokë sallatë jeshile (e copëtuar)
 • 1/4 kokë lakër e kuqe (e vogël, e copëtuar)
 • dardhë (e prerë në kuba)
 • 1/2 qepë (e grirë imët)
 • 1/2 spec (zile portokalli, i grirë)
 • 1/2 avokado (e qëruar dhe e ndarë në copa)
 • 1/2 karotë (e grirë)
 • domate qershi (të përgjysmuara)
 • 7 gjysma arra (të grimcuara)
 • 2 lugë rrush i thatë
 • 6 lugë vaj ulliri
 • 3 lugë uthull balsamike
 • 1 lugë gjelle mjaltë (lulesh të egra)
 • 1 lugë gjelle rigon (i grimcuar)
 • 1 e gjysmë lugë çaji piper i kuq (djegës)
 • 1 lugë çaji mustardë
 • 1 thelpi hudhër (e grirë)
 • 1/2 lugë çaji kripë
 • 1/4 lugë çaji piper i zi (kokërr, i zi, i grimcuar)
Përgatitja
1
Përziejmë së bashku në një tas të madh zarzavatet, lakrën jeshile, sallatën jeshile, lakrën e egër, dardhën, qepët, specin zile, avokadon, karrotën, domatet, arrat dhe rrushin.
2
Përziejmë vajin e ullirit, uthullën, mjaltin, rigonin, pluhurin djegës, mustardën, hudhrën, kripën dhe piperin e zi në një kavanoz qelqi me kapak.
3
E mbulojmë kavanozin me kapak dhe e tundim fuqishëm deri sa salca të përzihet mirë. Hedhim salcën mbi sallatë dhe e trazojmë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *