Rizoto me Perime

Pasta dhe rizoto, Per femije, Perime, Pjata kryesore, Te shpejta, Vegjetariane

Përbërësit
  • 2 lugë gjelle vaj ulliri
  • 100 gr oriz (oriz Scotti 5 Cereali)
  • 150 ml lëng perimesh
  • karotë (e prerë kubikë)
  • kungull (të prerë kubikë)
  • pak majdanoz (të grirë imët)
Përgatitja
1
Në një tigan shtoni vajin e ullirit, orizin Scotti 5 Cereali dhe trazojini mirë.
2
Më pas shtoni lëngun e perimeve, kripë, piper, karotën, kungullin dhe majdanozin. I trazoni dhe e lini orizin të ziejë derisa ta pijë tërësisht ujin.
3
Në fund e shërbeni të ngrohtë dhe sipër i shtoni disa gjethe nenexhik. Ju bëftë mirë!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *