Rizoto me Midhje dhe Shparguj

Pasta dhe rizoto, Te shpejta
Përbërësit
  • 300 gr shparguj
  • 280 gr oriz
  • 100 gr molusqe (të qëruara dhe ngrira)
  • gjysmë qepë
  • majdanoz
  • vaj ulliri
  • verë e bardhë (e thatë)
  • lëng perimesh
Përgatitja
1
Për të bërë orizin me molusqe dhe shparguj, lërini të shkrijnë midhjet.
2
Pastroni shpargujt, hiqni majat dhe këmbët ndajini në copa të vogla dhe gatuajini në mikrovale për 4 minuta.
3
Grijeni ndërkohë qepën dhe skuqeni në një tigan me 3 lugë vaj ulliri.
4
Skuqni pak dhe orizin bashkë me qepën, më pas shuajeni me verë dhe në fund të gatimit hidhni lëngun e perimeve shumë të nxehtë, por duke e shtuar herë pas here.
5
Shtoni në mes të gatimit shpargujt me midhjet me pak nga uji i tyre.
6
Në fund kompletojeni me majdanoz të grirë dhe majat e shpargujve.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *