Rizoto me Kërpudha dhe Djathë Mascarpone

Kalorike, Pasta dhe rizoto, Per femije, Perime, Pjata kryesore, Vegjetariane

Përbërësit
 • 2 lugë gjelle gjalpë pa kripë
 • 2 lugë gjelle vaj ulliri
 • 340 gr kërpudha (të egra ose të buta të përziera, të prera hollë)
 • 1/2 filxhan qepë (të prera hollë)
 • 1 e gjysmë filxhan oriz Abrorio
 • 1/2 filxhan verë e kuqe (ose e bardhë e athtë)
 • 5 filxhanë lëng mish viçi (i bërë në shtëpi, i nxehtë)
 • kripë
 • piper
 • 1 e gjysmë lugë çaji trumëz(e freskët, e copëtuar)
 • 1/2 filxhan maskarpone
Përgatitja
1
Nxehim gjalpin dhe vajin në një tigan të rëndë hekuri.
2
Gatuajmë kërpudhat derisa të marrin ngjyrë kafetë artë në temperaturë mbi mesataren, duke i kaurdisur shpesh, për 7 deri në 8 minuta.
3
Marrim 1/3 filxhan kërpudhash dhe i lemë mënjanë për t’i shërbyer në fund.
4
Shtojmë qepët në kërpudhat e mbetura në tigan bashkë me trumzën dhe i gatuajmë derisa të bëhen transparente.
5
Shtojmë orizin dhe e trazojmë derisa të mbulohet mirë me përzierjen e gjalpit.
6
Shtojmë verën dhe e trazojmë vazhdimisht në temperaturë mbi mesataren derisa orizi ta përthithë.
7
Shtojmë 4 1/2 filxhanë lëng mishi të nxehtë në tigan dhe reduktojmë nxehtësinë pak nën mesataren.
8
Gatuajmë orizin për 16 në 18 minuta, duke e trazuar dy herë gjatë kësaj periudhe ose derisa rizoto të bëhet al dente.
9
E sezonojmë me kripë dhe piper. Shtojmë një gjysmë filxhani shtesë me lëng mishi i përziejmë vazhdimisht për 3 deri në 4 minuta ose derisa të bëhet një masë kremoze.
10
Shtojmë djathin mascarpone dhe i trazojmë derisa të përzihen mirë.
11
I heqim nga i nxehti dhe i shërbejmë në tasa individualë, duke iu hedhur sipër pak nga kërpudhat që kemi lënë mënjanë, gjethet e trumzës dhe piper të zi.

Articles You May Like

Fileto peshku të fërguar në tigan
Pasta Frola
Çomlek me patëllxhanë dhe mish viçi
Petulla të fshira me mjaltë dhe arra
Supë me hithra karrotë dhe patate

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *