Rizoto me Kërpudha dhe Djathë Mascarpone

Kalorike, Pasta dhe rizoto, Per femije, Perime, Pjata kryesore, Vegjetariane

Përbërësit
 • 2 lugë gjelle gjalpë pa kripë
 • 2 lugë gjelle vaj ulliri
 • 340 gr kërpudha (të egra ose të buta të përziera, të prera hollë)
 • 1/2 filxhan qepë (të prera hollë)
 • 1 e gjysmë filxhan oriz Abrorio
 • 1/2 filxhan verë e kuqe (ose e bardhë e athtë)
 • 5 filxhanë lëng mish viçi (i bërë në shtëpi, i nxehtë)
 • kripë
 • piper
 • 1 e gjysmë lugë çaji trumëz(e freskët, e copëtuar)
 • 1/2 filxhan maskarpone
Përgatitja
1
Nxehim gjalpin dhe vajin në një tigan të rëndë hekuri.
2
Gatuajmë kërpudhat derisa të marrin ngjyrë kafetë artë në temperaturë mbi mesataren, duke i kaurdisur shpesh, për 7 deri në 8 minuta.
3
Marrim 1/3 filxhan kërpudhash dhe i lemë mënjanë për t’i shërbyer në fund.
4
Shtojmë qepët në kërpudhat e mbetura në tigan bashkë me trumzën dhe i gatuajmë derisa të bëhen transparente.
5
Shtojmë orizin dhe e trazojmë derisa të mbulohet mirë me përzierjen e gjalpit.
6
Shtojmë verën dhe e trazojmë vazhdimisht në temperaturë mbi mesataren derisa orizi ta përthithë.
7
Shtojmë 4 1/2 filxhanë lëng mishi të nxehtë në tigan dhe reduktojmë nxehtësinë pak nën mesataren.
8
Gatuajmë orizin për 16 në 18 minuta, duke e trazuar dy herë gjatë kësaj periudhe ose derisa rizoto të bëhet al dente.
9
E sezonojmë me kripë dhe piper. Shtojmë një gjysmë filxhani shtesë me lëng mishi i përziejmë vazhdimisht për 3 deri në 4 minuta ose derisa të bëhet një masë kremoze.
10
Shtojmë djathin mascarpone dhe i trazojmë derisa të përzihen mirë.
11
I heqim nga i nxehti dhe i shërbejmë në tasa individualë, duke iu hedhur sipër pak nga kërpudhat që kemi lënë mënjanë, gjethet e trumzës dhe piper të zi.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *