Reçel Kajsie

Embelsira, Vegjetariane

Përbërësit
600 gr sheqer
1 kg kajsi

Përgatitja
1
I pastrojmë kajsitë nga bërthamat.
2
Kajsive të pastruara u shtojmë sheqerin dhe i lëmë së bashku 2-3 orë.
3
Më pas i ziejmë.
4
Heqim shkumën e bardhë që del nga sipërfaqja.
5
I lëmë 20 min.
6
Heqim kajsitë mënjanë dhe e lemë lëngun që të trashet paksa.
7
Kthejmë sërish kajsitë në tenxhere dhe i lëmë disa minuta që të ziejnë bashkë më lëngun.
8
E lëmë të ftohet mirë dhe e hedhim në vaz. I vemë etiketën dhe i vendosim për ruajtje.

Articles You May Like

Receta origjinale e shqerpares Turke
Petulla të fshira
Receta më e thjeshtë e trileçes
Lulelakër në tavë
Dollma( japrak) me lakër të bardhë

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *