Qumështor , receta origjinale

Embelsira

Përbërësit: 

4 vezë, 50 g miell misri, 50 g miell 00, 100 g sheqer, pak kripë, qumësht, 50 g gjalpë.

Për petët: 

200 g miell, ujë dhe kripë.

Përgatitja:

 Në tas rrahim vezët me sheqerin, kripë, miellrat dhe më pas shtojmë qumështin. Në tenxhere tretim gjalpin dhe shtojmë të gjithë masën, e ziejmë derisa të trashet duke e perzier dhe e ftohim. Formojmë brumin dhe hapim disa peta, i shtrojmë në tavë dhe hedhim kremin sipër. E pjekim në furrë me temp 180 gradë.

*VARCOSIN
Per Shqiperi porosit ketu :https://bit.ly/2ZUjziv
Per Kosove porosit ketu :https://bit.ly/3q0MYSP
*Hypertea
Per Shqiperi porosit ketu :https://bit.ly/2O4tQWQ
Per Kosove porosit ketu :https://bit.ly/37UGpuR

Articles You May Like

Reçel me boronica
Supë me pulë e hudhra
Omletë me spinaq domate dhe djathë
Supë me lëng mishi
Petulla të mbushura me djathë të bardhë