Qofte me Bizele

Antipasta, Perime

Përbërësit
 • 500 gr kofshë viçi (e grirë)
 • 300 gr bizele
 • 100 gr patate (të ziera)
 • 100 gr thërrime buke
 • qepë
 • vezë
 • miell
 • qumësht
 • gjalpë
 • majdanoz
 • djathë kaçkavall (i grirë)
 • kripë
 • piper
Përgatitja
1
Për recetën e qofteve me bizele, përzieni mishin e viçit me patatet e ziera të shtypura mirë, bukën e zbutur në qumësht dhe të shtrydhur lehtë, vezën, 2 lugë kaçkavall, pak erëza të grira, kripë dhe piper.
2
Me këtë masë formoni shumë topa të vegjël, lyejini me miell dhe skuqini në gjalpin e shkumëzuar me qepët e grira.
3
Shtoni më pas bizelet, mbulojeni enën dhe lërini të gatuhen përreth 10 minuta. Shërbejini të ngrohta.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *