Qofte me birrë

Antipasta, Per femije, Te shpejta

Përbërësit
 • 300 gr mish viçi
 • 250 gr salsiçe
 • 1 kokërr patate
 • 1 kokërr vezë
 • 2 lugë gjelle djathë kaçkavall
 • 1 thelb hudhër
 • 1 tufë majdanoz
 • 150 ml birrë
 • arrëmyshk
 • pak miell
 • vaj luledielli (për skuqje)
 • kripë
 • piper i zi
Përgatitja
1
Ziejmë pataten me gjithë lëkurë për 30 minuta. E qërojmë dhe e shtypim në formë pureje.
2
Në një tas të madh bashkojmë mishin e grirë me hudhrën e grirë shumë hollë, vezën, djathin kaçkavall, majdanozinarrën moskat, kripën dhe piperin e zi. Të gjithë përbërësit i punojmë mirë me dorë dhe i lemë të pushojnë për 20 minuta.
3
Në një tigan hedhim pak vaj luledielli dhe sapo të ngrohet hedhim qepën e njomë të grirë shumë hollë, të cilën e kavardisim për 1 minutë. Më pas hedhim qoftet, të cilat i skuqim për 5 minuta, duke i kthyer nga të dyja anët.
4
I shuajmë me birrë dhe i lëmë në zjarr mesatar për 7-8 minuta derisa birra të avullojë alkoolin.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *