Qofte me birrë

Antipasta, Kalorike

Përbërësit
 • 300 gr mish viçi
 • 250 gr salsiçe
 • 1 kokërr patate
 • 1 kokërr vezë
 • 2 lugë gjelle djathë kaçkavall
 • 1 thelb hudhër
 • 1 tufë majdanoz
 • 150 ml birrë
 • arrëmyshk
 • pak miell
 • vaj luledielli (për skuqje)
 • kripë
 • piper i zi
Përgatitja
1
Ziejmë pataten me gjithë lëkurë për 30 minuta. E qërojmë dhe e shtypim në formë pureje.
2
Në një tas të madh bashkojmë mishin e grirë me hudhrën e grirë shumë hollë, vezën, djathin kaçkavall, majdanozinarrën moskat, kripën dhe piperin e zi. Të gjithë përbërësit i punojmë mirë me dorë dhe i lemë të pushojnë për 20 minuta.
3
Në një tigan hedhim pak vaj luledielli dhe sapo të ngrohet hedhim qepën e njomë të grirë shumë hollë, të cilën e kavardisim për 1 minutë. Më pas hedhim qoftet, të cilat i skuqim për 5 minuta, duke i kthyer nga të dyja anët.
4
I shuajmë me birrë dhe i lëmë në zjarr mesatar për 7-8 minuta derisa birra të avullojë alkoolin.

 

Articles You May Like

Petanik me pulë
Mollë të karamelizuara me arra
Ëmbëlsirë me arra dhe portokall
Pastiço me kos
Supë me mish të grirë, perime dhe kos

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *