Qofte furre me rozmarinë dhe hudhër

Pjata kryesore

Përbërësit :

500 g mish i grirë

1 kokërr vezë

Gjysmë gotë me bukë të thekur të thërrmuar

Gjysmë qepe e grirë hollë

5-6 thelpinj hudhër

Gjysmë luge çaji me kripë

Gjysmë luge çaji me piper të zi

Një lugë çaji me rozmarinë të freskët grirë

Disa degëza me rozmarinë gjatë pjekjes

Përgatitja :

Si fillim ngrohni furrën në 200 gradë.

Ndërkohë në një tas të madh shtoni mishin e grirë, vezën, qepën, hudhrat e grira (3 thelpinj) dhe erëzat.

Me një lugë druri punojeni mirë derisa përbërësit të krijojnë një masë të plotë dhe homogjene.

Tani është momenti që të shtoni bukën e thekur. Nëse e shikoni që përzierja është pak e botë shtoni edhe pak bukë të thekur.

Me një lugë gjelle merrni pak nga pak nga masa e përgatitur dhe me duar jepini formë të rrumbullakët.

T’i lagni duart herë pas here me pak ujë, në mënyrë që t’i jepni formë sa më mirë qofteve.

Vendosini në një tavë të lyer mirë më vaj ulliri, dhe vendosni 2-3 thelpinj hudhre dhe degëza rozmarine mes tyre.

Kjo metodë do t’i japi qofteve tuaja më shumë shije dhe aromë.

Nëse qoftet janë të madhësisë sa një arrë piqini për 25-30 minuta.

Ose derisa sipërfaqja e tyre të marri një ngjyrë të kafenjtë.

Mund t’i shoqëroni me makarona, patate, sallata apo edhe supa të stinës.

*MatchaSlim & GOslim
Per Greqi porosit ketu : https://bit.ly/3rKQUst
Per Itali porosit ketu : https://bit.ly/2OV4XNW
Per Gjermani porosit ketu : https://bit.ly/2Q4C0Qd
Per Shqiperi porosit ketu : https://bit.ly/30H89PK
Per Kosove porosit ketu : https://bit.ly/3rLhNwE
*VARCOSIN
Per Shqiperi porosit ketu :https://bit.ly/2ZUjziv
Per Kosove porosit ketu :https://bit.ly/3q0MYSP

Articles You May Like

Zupë me kos dhe biskota
Hallvë me arra dhe lëng portokalli
Tavë me bamje
Supë me pulë e hudhra
Omletë me spinaq domate dhe djathë

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *