Pulë me përshesh

Pjata kryesore
Përbërësit
  • koncentrat pule
  • vaj ulliri
  • pulë
  • miell gruri
  • miell misri
  • kripë
  • 2 gota ujë
  • 2 kokrra qepë (të grira imët)
  • majdanoz
Përgatitja
1
Në një enë copëtoni imët “Gallina Blancën”. Shtoni vajin e ullirit “Olitalia”. Vendosni pulën në një tenxhere për të zierë. Sipër i shtoni masën që përgatitëm.
2
Ndërkohë në një enë shtoni miellin e grurit dhe të misrit “Teuta”. Shtoni pak kripë, ujë dhe punojeni mirë brumin. Vendoseni në furrë për 30 minuta.
3
Në një tigan me vaj ulliri skuqni qepën. Shtoni pak nga lëngu i pulës dhe majdanozin. Nxirrni kulaçin dhe e grini imët me dorë.
4
Kalojeni tek tigani dhe e trazoni mirë. Tani e servirni në një pjatancë të madhe dhe sipër i vendosni pulën. Ju bëftë mirë!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *