Pulë me Misnik

Kalorike, Pjata kryesore
Përbërësit
  • pulë (300 gr)
  • 100 gr qepë
  • 100 gr gjalpë
  • 400 gr oriz
  • 10 gr kripë
Përgatitja
1
Për përgatitjen e kësaj recete, si fillim do të vendosim pulën të ziejë.
2
Pasi të kemi zierë pulën, e marinojmë, e lyejmë me gjalpë, e vendosim në tavë dhe e fusim në furrë për 20 minuta në temperaturën 180-200 gradë.
3
Ndërkohë, me lëngun që ziemë pulën, do të ziejmë orizin.
4
Pasi orizi është zier dhe pulën e kemi nxjerrë nga furra, e hedhim orizin në tavën ku kemi pulën. E hapim mirë nëpër tavë dhe e fusim sërish në furrë, në temperaturën 180 gradë për 25 minuta.
5
Pasi kemi nxjerrë tavën nga furra, pula me misnik është gati.

Articles You May Like

Bukë me vezë
Hallvë me arra dhe lëng portokalli
Petulla të mbushura me djathë të bardhë
Oriz me midhje dhe perime
Tavë me bamje

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *