Pulë e pjekur në qumësht

Pjata kryesore

Përbërësit :

(Përbërësit më poshtë janë për 4-5 persona)

1 pulë e freskët 1 kg

400 ml qumësht

Kripë

Piper i zi

2 lugë gjelle gjalpë fshati

Përgatitja  :

Si fillim, pastroni mirë pulën me ujë të bollshëm. Sipas preferencës, pulën mund ta prisni në thela ose ta lini të plotë. Kriposeni sipas preferences.

Hidhini piper të zi dhe nëse preferoni edhe pak nenexhik

Në vijim, vendosni me rradhë thelat e mishit të pulës apo pulën e plotë në një tavë ose tepsi.

Më pas, hidhuni sipër thelave të mishit qumështin dhe më pas gjalpin të ndarë në copëza të vogla.

Për këtë recetë në vend të mishit të pulës mund të përdorni edhe mish qengji, keci ose mish viçi.

Më pas, futeni tavën në furrë të piqet përreth 2 orë në temperaturën 150 gradë.

Lëreni të piqet derisa masa e qumështit të avullojë dhe sipërfaqja e mishit të marrë ngjyrën e kuqërremtë të pjekjes.

Kjo recetë shoqërohet me gatime të ndryshme, sallata të freskëta të stinës, perime të pjekura, patate të gatuara në mënyra të ndryshme, por edhe supa të lehta etj

Mund ta shoqëroni në mënyrë të shkëlqyer edhe me salca dhe dajthra të ndryshëm.

*VARCOSIN
Per Shqiperi porosit ketu :https://bit.ly/2ZUjziv
Per Kosove porosit ketu :https://bit.ly/3q0MYSP
*PROSTAMID
Per Shqiperi porosit ketu :https://bit.ly/382UDd5
Per Kosove porosit ketu : https://bit.ly/2Omum2p
Per Itali porosit ketu :https://bit.ly/38fEEsg

Articles You May Like

Pulë në tavë me finok dhe limon
Tullumba me sheqer dhe kanellë
Tavë me peshk dhe perime
Jahni me bizele
Çomlek me patëllxhanë dhe mish viçi

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *