Pulë e pjekur me Mjaltë dhe Mustardë

Pjata kryesore
Një recetë e shpejtë dhe e lehtë për t’u përgatitur, të cilën do ta doni jo vetëm ju por veçanërisht fëmijët tuaj.
Përbërësit
  • gjoks pule (pa lëkurë, pa kocka)
  • kripë
  • piper
  • 1/2 filxhan mjaltë
  • 1/2 filxhan mustardë (e përgatitur)
  • 1 lugë çaji borzilok (i tharë)
  • 1 lugë çaji piper i kuq
  • 1/2 lugë çaji majdanoz (i tharë)
Përgatitja
1
Nxehim paraprakisht furrën në 175 gradë C. Spërkasim gjokset e pulës me kripë dhe piper për shije dhe i vendosim në një pjatë pjekjeje të lyer lehtë me yndyrë.
2
Në një tas të vogël, përziejmë mjaltin, mustardën, borzilokun, specin e kuq dhe majdanozin. I përziejmë mirë.
3
Hedhim 1/2 e kësaj përzierjeje mbi pulë dhe lyejmë mirë. E pjekim në furrën e nxehur që më parë për 30 minuta.
4
Kthejmë copat e pulës dhe i lyejmë me gjysmën e përzierjes së mbetur të mjaltit dhe mustardës. I pjekim edhe për 10 deri në 15 minuta të tjera, ose derisa pula të mos jetë më rozë.
5
E lemë të ftohet 10 minuta përpara se ta shërbejmë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *