Puding me Banane

Embelsira, Te shpejta

Përbërësit
1 paketë krem puding (përzierje me shije vaniljeje)
2 gota qumësht (të ftohtë)
420 ml qumësht i kondensuar (i ëmbëlsuar)
1 lugë gjelle ekstrakt vaniljeje
340 gr ajkë (krem, i ngrirë dhe i shkrirë)
1 pako vafer (me shije vaniljeje)
14 banane (të prera në feta)

Përgatitja
1
Në një tas të madh përziejmë për 2 minuta përzierjen e pudingut dhe qumështin. I përziejmë në qumështin e kondensuar deri sa të krijohet një masë e butë.
2
I trazojmë në vanilje dhe i mbushim me kremin që hidhet sipër.
3
Shtresëzojmë vaferat, bananet dhe përzierjen e pudingut në një tas prej xhami. E lemë të ftohet derisa ta shërbejmë.

Articles You May Like

Paella Spanjolle me fruta deti
MERLUC ME SALCË DOMATE
Vongole me verë të bardhë
Sallate me oktapod
Jambalaya – Gatime Deti

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *