Pilaf me qofte dhe salcë domatesh

Pasta dhe rizoto

Përbërësit :

2 filxhanë çaji me oriz

2 lugë gjelle gjalpë të freskët ose vaj ulliri

4 filxhanë çaji lëng mishi

kripë

Përbërësit për qoftet :

450 gr mish i grirë

1 qepë e vogël

1 thelbi hudhër

1 vezë

100 gr thërrime buke të thekur

3 lugë gjelle vaj ulliri

gjysmë luge çaji kripë

piper i zi

Përbërësit për salcën e domateve :

450 gr salcë domatesh

2 lugë gjelle vaj ulliri

1 qepë e vogël

1 gjethe dafine

kripë dhe piper

*MatchaSlim & GOslim
Per Greqi porosit ketu : https://bit.ly/3rKQUst
Per Itali porosit ketu : https://bit.ly/2OV4XNW
Per Gjermani porosit ketu : https://bit.ly/2Q4C0Qd
Per Shqiperi porosit ketu : https://bit.ly/30H89PK
Per Kosove porosit ketu : https://bit.ly/3rLhNwE

Përgatitja e qofteve:

Recetën tuaj ta nisni me përgatitjen e qofteve të shtëpisë.

Si fillim zgjidhni një enë të thellë dhe hidhni mishin e grirë, qepën e prerë në fije të holla, vezën, vajin e ullirit, bukën e thekur dhe hudhrën e grirë.

Shtoni në fund pak kripë dhe piper të zi të bluar.

Përzjejini të gjithë këta përbërës me duar, derisa mishi të jetë përzier në mënyrë të njëtrajtshme me të gjithë përbërësit e tjerë.

Pasi të jetë formuar brumi i zakonshëm i qofteve, mbulojeni enën me një qese plastike kuzhine dhe lëreni të pushojë në frigorifer.

Ndërkohë ndizni furrën në temperaturën 200 gradë Celsius dhe vazhdoni me përgatitjen e salcës.

Përgatitja e salcës :

Në një tigan hidhni qepën e prerë hollë dhe ngroheni në zjarr të lartë.

Lëreni të ngrohet dhe më pas shtojini vaj ulliri, thelbin e hudhrës pa e copëtuar dhe gjethen e dafinës.

Kur qepa të jetë skuqur dhe zbutur pas 3-5 minuta në zjarr, shtoni salcën e domateve dhe piperin.

Ulni nxehtësinë e sobës në minimum dhe lëreni salcën tuaj të gatuhet edhe për 5 minuta të tjera.

Më pas nxirrni nga frigoriferi mishin e qofteve për t’i dhënë atyre formën që dëshironi.

Merrni masa të vogla me duar dhe t’i bëni në forma rrethore.

Bëjini qoftet tuaja në madhësinë e një arre ose të vogla sa pëllëmba e dorës dhe pak të sheshta.

Ndërkohë hiqini salcën nga zjarri dhe zgjidhni një tavë katrore mesatare rreth 28 cm.

Lyejeni me vaj ulliri në të gjithë sipërfaqen e saj dhe shtroni një nga një qoftet që përgatitët më parë.

Hidhini sipër salcën e domateve dhe futini në furrë të piqen për 40-45 minuta.

Teksa qoftet piqen vazhdoni me përgatitjen e orizit si zakonisht

*PROSTAMID
Per Shqiperi porosit ketu :https://bit.ly/382UDd5
Per Kosove porosit ketu : https://bit.ly/2Omum2p
Per Itali porosit ketu :https://bit.ly/38fEEsg

Përgatitja e orizit:

Si fillim, kaurdisni në një tenxhere orizin me gjalpë ose vaj ulliri.

Pasi të jetë kaurdisur, i hidhet lëngu i nxehtë i mishit dhe lihet të ziejë në 20 minuta në zjarr të ngadaltë me kapakun mbyllur.

Në momentin që orizi pi lëngun dhe në sipërfaqen e tij krijohen disa vrima, hiqet nga zjarri dhe lihet me kapak të mbyllur edhe për 10-15 minuta të tjera.

Më pas nxirrni qoftet nga furra dhe shërbejini bashkë me orizin dhe salcën e tyre.

Kjo përzierje e mrekullueshme do të kthehet në ushqimin e preferuar të çdo vakti.

*NAUTUBONE
Per Shqiperi porosit ketu :https://bit.ly/3lctPfS

Articles You May Like

Petulla të mbushura me djathë të bardhë
Akullore me kakao
Zupë me kos dhe biskota
Çaji i lëkurave të patateve për qarkullimin e gjakut dhe gurëve në veshka
Supë me pulë e hudhra

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *