Picë me Suxhuk dhe Pazi

Brumera, Kalorike

Përbërësit
3 lugë vaj ulliri
3/4 kg sallam pikant
1 tufë pazi
kripë
piper (ose spec i freskët)
1/2 kg brumë (pice, i përgatitur në temperaturën e dhomës)
1/3 filxhan djathë parmixhano
1 lugë gjelle rozmarinë
1 filxhan djathë
1 filxhan gjizë

Përgatitja
1
Vendosim skarën në pjesën e tretë të sipërme të furrës dhe e ngrohim paraprakisht në 450 °. Nxehim 2 lugë gjelle vaj në një tigan të madh në temperaturën mbi mesataren.
2
Shtojmë suxhuk dhe me një lugë druri i ndajmë në copa të vogla. Vazhdojmë të gatuajmë derisa anët në fund të marrin ngjyrë kafe, për rreth 4 minuta.
3
I shtojmë pazi dhe gatuajmë duke i pjekur, derisa të forcohet butësisht, për rreth 2 minuta. I zhvendosim sallamin dhe pazin në një tas mesatar, me lugë.
4
E lemë tiganin dhe përbërësit të ftohen, por të jenë akoma të ngrohtë. Më pas i shtojmë gjethe pazi, me të cilat mbulojmë përzierjen.
5
I përziejmë me kripë dhe piper dhe i çojmë në tas, bashkë me përzierjen e suxhukut.
6
E mbulojmë brumin me një lugë gjelle vaj dhe e tërheqim në formë ovale në përmasat 18×12″, atje ku do të piqet. E përziejmë me kripë dhe piper.
7
Gjysmës i hedhim sipër Parmixhan dhe rozmarinë, duke i hedhur dhe përzierjen e suxhukut, djathin , gjizën dhe pjesën e mbetur të parmixhanit dhe rozmarinës.
8
Pjekim picën për 18 – 22 minuta, derisa korja të marrë ngjyrë kafe. E lemë të ftohet për 5 minuta.

Articles You May Like

Petulla të mbushura me djathë të bardhë
Çaji i lëkurave të patateve për qarkullimin e gjakut dhe gurëve në veshka
Tavë me bamje
Bukë me vezë
Hallvë me arra dhe lëng portokalli

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *