Petulla të fshira me spinaq dhe gjizë

Pjata kryesore

Përbërësit për petullat e fshira :

1 gotë me ujë

1 gotë me qumësht

4 vezë

Gjysmë luge çaji me kripë

1 gotë e gjysmë uji me miell

1 lugë gjelle me gjalpë të shkrirë

Vaj ose gjalpë për skuqje

Përbërësit për mbushjen :

600 g spinaq

4 vezë

150g djathë i bardhë i thërrmuar

200 g gjizë pa kripë

100g salcë kosi

1 lugë çaji me kripë

Per porosi klikoni tek linku dhe bej zgjedhje tende : https://linktr.ee/produktebio

Përbërësit e salcës :

3-4 vezë

150g kos

Përgatitja

Në një tas mesatar përzieni të gjithë përbërësit e petullave të fshira.

Përdorni një tel kuzhine që mos ju krijohen kokrriza.

Ndërkohë keni vendosur një tigan në zjarr të lyer me pak gjalpë.

Merrni pak brumë me garuzhde dhe përhapeni mirë në të gjithë sipërfaqen e tiganit.

Kur të jetë skuqur, kthejeni nga ana tjetër dhe lëreni që të marrë ngjyrën e artë karakteristike.

Zakonisht skuqja e një krepi kërkon 1-2 minuta gjithsej.

Përsërisni këto hapa derisa të keni mbaruar plotësisht brumin e përgatitur.

Do të keni përgatitur rreth 11-13 krepa.

Tani nisni përgatitjen e mbushjes me spinaq.

Në një tas hidhni spinaqin e grirë hollë, vezët, djathin, gjizën, salcën e kosit dhe kripën.

Përzjejini me një lugë derisa të formohet një masë e plotë kremoze.

Nëse e shikoni që është shumë e thatë, shtoni 2 lugë kos.

Ky është momenti që të ndizni furrën në 200 gradë.

Lyeni një tavë të rrumbullakët me vaj ulliri ose gjalpë. Mos harroni anët e saj.

Shtroni një krep dhe më pas 2-3 lugë gjelle nga mbushja duke e përhapur mirë.

Vazhdoni kështu derisa në fund të keni lënë një krep të pa mbuluar.

Në një tas të vogël përzieni vezët dhe kosin, derisa të krijoni një salcë.

Nëse dëshironi më shumë shije mund t’i hidhni 2 thelpinj hudhër të shtypur.

Këtë salcë hidhjani sipër krepave.

Futeni në furrë tavën dhe piqeni për 15-20 minuta.

Ose derisa të shikoni që salca të jetë pjekur dhe spinaqi të jetë zbutur.

Pasi ta largoni nga furra lëreni pak të ftohet dhe shërbejeni.

Per porosi klikoni tek linku dhe bej zgjedhje tende : https://linktr.ee/produktebio


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *