Petulla (Donuts)

Embelsira

Përbërësit

 • Miell i bardhe 750 gr
 • Kripe 10 gr
 • Sheqer 50 gr
 • Maja e thate 20 gr
 • Uje 200 ml
 • Qumesht 200 ml
 • Margarine 50 ml
 • Vaj misri 0,5 litra per skuqje
 • vanilje
*Per porosi kliko linkun dhe bej zgjedhjen tende : https://linktr.ee/produktebio

Udhëzimet

 1. Si fillim zeme brumin. Perziejme te gjithe perberesit dhe shtojme nje maje luge vanilje.
 2. E leme brumin te pushoje per 10 minuta.
 3. Ndajme brumin ne copa te vogla, dhe i japim formen e rrumbullakte tradicionale te Donuts.
 4. Ngrohim furren deri ne 40 C dhe futim donats te fryhen sa dyfishi fillestar.
 5. Me pas i skuqim ne vaj te nxehte deri sa te marrin ngjyre te arte.
 6. Sipas deshires shkrijme cokollate ne banjomari.
 7. Lyejme donats me cokollate, mjalt, recel, etj sipas shijes se gjithsecilit.
 8. Dhe keshtu ju do shijoni donats profesional te pergatitur ne kushte familjare.
 9. Ju befte mire!
*Per porosi kliko linkun dhe bej zgjedhjen tende : https://linktr.ee/produktebio

Articles You May Like

Akullore me qumësht
Byrek me patëllxhanë dhe djathë
Omletë me spinaq domate dhe djathë
Qofte me mish pule
Gjellë me bathë

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *