Peshk me Tartuf dhe Perime

Pjata kryesore
Është një recetë e thjeshtë që mund të gatuhet në çdo stinë mjafton që të pëlqeni peshkun dhe perimet. Kur i kombinoni bashkë do të merrni gatimin më të shijshëm
Përbërësit
 • 1.5 kg peshk
 • 400 gr argjinare
 • 350 gr kungull
 • 200 gr kërpudha
 • 200 gr qepë
 • 15 gr tartuf (i zi)
 • 1 gotë verë
 • kopër (e freskët)
 • vaj ulliri
 • kripë
 • piper
Përgatitja
1
Pastroni peshkun dhe shpëlajeni mire. Hidhini vaj, pak kripë dhe piper.
2
Pastroni edhe kungullin nga farat dhe prejeni në copa të mëdha.
3
Pastroni edhe argjinaret dhe prejini në kuba. Hiquni edhe pjesën e poshtme kërpudhave, pastaj prejini në gjysmë. Hidhuni edhe perimeve pak vaj, një majë luge kripë dhe pak piper. Lyeni një tepsi me vaj dhe vendosini me radhë, peshkun, perimet.
4
Piqeni në 200 ° celsiues për 10 minuta. Hiqeni nga furra, trazoni perimet dhe shtoni një gotë verë mundësisht të llojit “Madeira” dhe pastaj vazhdoni të gatuani për 10 minuta të tjera. Hiqeni nga furra, zbukuroni me kërpudhat dhe perimet e tjera, duke shtuar pak kopër sipër.

Articles You May Like

Petulla të mbushura me djathë të bardhë
Supë me lëng mishi
Tavë me bamje
Bukë me vezë
Oriz me midhje dhe perime

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *