Përshesh me Mish Qengji

Kalorike, Pjata kryesore

Përbërësit
  • 330 gr mish
  • 150 gr miell
  • 30 gr gjalpë
  • kripë (pak)
  • vezë
  • 1 – 4 gota kos
  • 1 majë luge sodë buke
  • 1 lugë gjelle nenexhik
Përgatitja
1
Fillimisht zihet brumi i kulaçit.
2
Pasi punohet mirë lihet të pushojë për 30 minuta.
3
Më pas hidhet në tavë dhe piqet në temperaturën 180 gradë.
4
Pasi piqet, shkoqet kulaçi dhe bëhet përshesh, më pas skuqet në pak gjalpë në një tigan të madh..
5
I shtojmë lëngun e ngrohtë të mishit.
6
Përsa i përket sasisë, sesa lëng duhet t’i hidhni përsheshit, kjo gjë shihet me sy dhe bëhet sipas dëshirës.
7
Për një përshesh të thatë hidhni më pak lëng dhe anasjelltas

Articles You May Like

Hallvë me arra dhe lëng portokalli
Çaji i lëkurave të patateve për qarkullimin e gjakut dhe gurëve në veshka
Zupë me kos dhe biskota
Supë me lëng mishi
Bukë me vezë

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *