Patëllxhanë të mbushur me oriz dhe djathë

Perime, Pjata kryesore
Përbërësit
 • patëllxhan (të mëdhenj)
 • 100 gr salcë domatesh
 • 200 gr oriz
 • 2 gota ujë
 • kopër
 • majdanoz
 • 200 gr djathë i bardhë
 • domate (të prerë në feta të holla)
 • vaj ulliri
 • kripë
 • piper
Përgatitja
1
Prisni përgjysmë patëllxhanët dhe u hiqni tulin. I vendosni në tavën nga Delimano, pasi i keni lyer më parë me vaj ulliri. I rregulloni me kripë dhe i fusni në furrë.
2
Ndërkohë prisni tulin e patëllxhanëve në kubikë dhe i skuqni në tigan bashkë me qepën. Shtoni salcën e domateve, kripë dhe piper. I trazoni mirë.
3
Tani shtoni orizin dhe ujin. I lini për disa minuta dhe më pas i shtoni koprën dhe majdanozin.
4
Mbushni patëllxhanët me masën që përgatitët. Sipër i shtoni djathin e grirë dhe nga një fetë domate.
5
Vendosni në furrë për 30-40 minuta në temperaturë 180 gradë Celsius. Koha për ta shijuar recetën!

Articles You May Like

LEVREK I PJEKUR ME PATATE
MERLUC ME SALCË DOMATE

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *