Patëllxhanë të mbushur me Mozzarella dhe Pomodorini

Perime, Pjata kryesore
E shpejtë, e thjeshtë dhe e sezonit. E ku ka më mirë se sa të shijoni shpejt një pjatë që e servir natyra të freskët, për të marrë vlerat ushqyese? Ja një recetë për patëllxhanët e mbushur.
Përbërësit
600 gr patëllxhan (mesatarë, të gjerë)
300 gr djathë Mocarela
200 gr domate qershi
80 gr djathë parmixhano (i grirë)
borzilok
vaj ulliri
kripë
piper
Përgatitja
1
Pastroni patëllxhanët dhe prejeni lëkurën pjesërisht në formë shiritash. Prejini në rrathë 4 cm dhe hiqni pjesën e brendshme duke formuar një gropë të vogël.
2
Hidheni në një tigan tulin e patëllxhanëve, duke e skuqur për 3 minuta me pak vaj ulliri.
3
Vendosni rrathët e patëllxhanëve në një tepsi të sheshtë të mbuluar me letër pjekjeje, hidhuni kripë, pak vaj ulliri dhe piqini në furrë në 200 °C për 10 minuta.
4
Prejeni mozzarellën në pjesë të vogla dhe trazojeni me parmixhiano, tulin e patëllxhanëve dhe pomodorini, të qëruar dhe të prerë në copëza. Hidhuni pak kripë, piper dhe ca fletë borzilok.
5
Hiqni patëllxhanët nga furra, hidhni këtë përzierje dhe futeni prapë në furrë në 200 °C, për 10 minuta të tjera. Shërbejeni menjëherë.

Articles You May Like

Zupë me kos dhe biskota
Supë me lëng mishi
Bukë me vezë
Tavë me bamje
Oriz me midhje dhe perime

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *