Patate me Djathë, Mish dhe Karota

Kalorike, Perime, Pjata kryesore

Kjo recetë ngjan si byrek, por në vend të miellit ka patatet e bëra pure dhe përmban shumë djathë, ndaj shpesh quhet edhe si “byreku i bariut”.

Përbërësit
4 patate (të mëdha, të qëruara dhe të prera në formë kubike)
1 lugë gjelle gjalpë
1 lugë gjelle qepë (të copëtuara imët)
1/2 filxhan djathë Cheddar (i copëtuar)
kripë
piper
5 karotë (të copëtuara)
1 lugë gjelle vaj vegjetal
1 qepë (e copëtuar)
450 gr mish viçi i grirë (pa dhjamë)
2 lugë gjelle miell (gatimi)
1 lugë gjelle keçap
3/4 filxhan lëng mish viçi

Përgatitja
1
Lemë të vlojë një tenxhere të madhe me ujë të kripur. Shtojmë patatet dhe i gatuajmë derisa të zbuten, por të jenë ende të forta, për rreth 15 minuta. I thajmë dhe i bëjmë pure.
2
I përziejmë në gjalpë, në qepët e copëtuara imët dhe me 1/4 filxhan djathë Cheddar. I sezonojmë me kripë dhe piper për shije dhe i lemë mënjanë.
3
Lemë të vlojë një tenxhere të madhe me ujë të kripur. Hedhim në të karota dhe i gatuajmë derisa të zbuten, por të jenë ende të forta, për rreth 15 minuta. I thajmë dhe i bëjmë pure. I lemë mënjanë. Nxehim paraprakisht furrën në 190 gradë C.
4
Nxehim vajin në një tigan të madh. Shtojmë qepë dhe i gatuajmë derisa të bëhen të tejdukshme.
5
Shtojmë mishin e grirë të viçit dhe e gatuajmë derisa të marrë ngjyrë kafe të dukshme. Hedhim yndyrën e tepërt, pastaj i përziejmë në miell dhe i gatuajmë për 1 minutë. Shtojmë ketchup dhe lëng mish viçi. I lemë të vlojnë, duke reduktuar temperaturën dhe i ziejmë për 5 minuta.
6
Përhapim mishin e grirë të viçit në një shtresë të njëjtrajtshme në fund të një pjate pjekjeje tave.
7
Në një shtresë tjetër përhapim karotat e bëra pure. I hedhim sipër përzierjen e patateve pure dhe e spërkasim me djathin e mbetur të copëtuar.
8
E pjekim për 20 minuta ose derisa të marrë ngjyrë kafe artë në furrën e nxehur që më parë.

Articles You May Like

Petulla të mbushura me djathë të bardhë
Supë me lëng mishi
Oriz me midhje dhe perime
Bukë me vezë
Zupë me kos dhe biskota

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *