Patate e mbushur me Sallam dhe Djathë

Antipasta, Kalorike, Perime

Përbërësit
  • patate
  • pak kripë
  • 1 lugë gjelle vaj ulliri
  • pak piper
  • 1 copë sallam
  • 100 gr djathë emmental
  • 5 degë qepë e njomë
  • 3 lugë mustardë
Përgatitja
1
Marim një patate të paqeruar dhe e vendosim sipër një letre alumini. Sipër i shtojmë kripë, vaj ulliri dhe piper. E mbështjellim me alumin dhe e vendosim në furrë për rreth 1 orë.
2
Ndërkohë, marrim sallamin  dhe e presim në kubikë të vegjël. I vendosim në një enë të pastër. Sipër i shtojmë djathin Emmental, të prerë kubikë
3
Nxjerrim pataten nga furra dhe i heqim tulin në mes. E mbushim me djathë dhe sallamin . E vendosim në furrëedhe për disa minuta të tjera.
4
Pasi të jetë gati, i shtojmë mustardën, dhe pjata juaj është gati!

Articles You May Like

Çaji i lëkurave të patateve për qarkullimin e gjakut dhe gurëve në veshka
Akullore me kakao
Supë me pulë e hudhra
Zupë me kos dhe biskota
Omletë me spinaq domate dhe djathë

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *