Pastiço me kos

Pjata kryesore

Përbërësit :

750 ml kos

400 g makarona

4 lugë gjelle me vaj ulliri

4 vezë

Kripë

Piper i zi

Përgatitja :

Si fillim vendosni një tenxhere me ujë në zjarr.

Kur uji të ketë zierë hidhni kripë dhe më pas shtoni dhe makaronat.

Përzieni pak makaronat në mënyrë që të mos ngjiten me njëra tjetrën.

Ndërkohë që ato ziejnë, merrni një tas dhe thyeni të gjithë vezët që nevojiten dhe përzjejini me kosin.

Shtoni kripë dhe piper sipas dëshirës për t’i dhënë shije.

Kosin dhe vezët duhet t’i rrihni derisa të krijohen një masë e plotë dhe kremoze.

Hiqini makaronat nga zjarri, kullojini dhe shpëlajini me pak ujë të ftohtë, në mënyrë që të mos vazhdojnë të zbuten.

Makaronat shtojini tek masa e kosit dhe vezëve dhe me një lugë mundohuni që t’i përzieni.

Shtoni në këtë fazë dhe vajin e ullirit dhe përsëri përzjejini.

Merrni një tavë dhe spërkateni me pak vaj, dhe më pas kaloni të gjithë masën e përgatitur.

Me lugë përpiquni ta drejtoni sipërfaqen e saj që të jetë e njëtrajtshme.

Piqeni me 200 gradë derisa masa të jetë mpiksur plotësisht dhe sipërfaqja e pastiços të jetë skuqur.

Mjafton që ta nxirrni nga furra e ta lini sa të ftohet pak, kështu do të mpikset më mirë dhe do ta keni më të lehtë për ta prerë.

Nëse dëshironi mund t’i shtoni djathë të bardhë ose gjizë, pasi receta bazë i pranon dhe variacionet e tjera të përgatitjes. 

Per porosi klikoni tek linku dhe bej zgjedhje tende : https://linktr.ee/produktebio
Per porosi klikoni tek linku dhe bej zgjedhje tende : https://linktr.ee/produktebio

Articles You May Like

Kotoleta me kungulleshka
Petulla të fshira me mjaltë dhe arra
Pulë në tavë me finok dhe limon
Tullumba me sheqer dhe kanellë
Pasta Frola

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *