Palaçinka

Embelsira, Te shpejta

Përbërësit
250 gr miell
500 ml qumësht
3 vezë
100 gr gjalpë (i shkrirë)

Përgatitja
1
Në një enë shtoni miellin, qumështin dhe i trazoni mirë. Ndërkohë në një enë tjetër shtoni vezët, i rrihni mirë dhe ja shtoni enës me qumësht.
2
Mbështilleni enën me një letër kuzhine dhe e lini të pushojë për disa minuta në temperaturë ambienti. Më pas i shtoni gjalpin dhe e trazoni përsëri.
3
Në një tigan me nxehtësi mesatare shkrini pak gjalpë. Merrni një garuzhde nga masa që përgatitëm dhe e lini të piqet mirë nga të dyja anët. Bëni tre të tilla.
4
Në fund mund ti shtoni sipër çokollatë dhe luleshtrydhe. Palaçinkat janë gati!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *