Përbërësit 500 gr bërxollë gici 1 kokërr rrënjë selinoje 300 gr bizele 50 gr lajthi 1 pako gjalpë (Granarolo) 300 gr patate pak vaj ulliri (Dentamaro) kripë piper rozmarinë trumëz hudhër Përgatitja 1 Në një tigan hedhim pak vaj dhe e vendosim në zjarr dhe pasi të jetë nxehur vendosim fileton e gicit dhe e kaurdisim nga të gjitha anët sa të marrë ngjyrë
0 Comments
Përbërësit 300 gr brinjë qingji 2 lugë gjelle mjaltë 5 kërpudha arra lajthi spec djegës vaj ulliri kripë piper     Përgatitja 1 Skuqni brinjët e qingjit në një tigan me vaj ulliri. Shtoni kripë dhe piper. 2 Hidhni 2 lugë gjelle mjaltë në një tas të vogël. Shtoni pak kripë, spec djegës dhe vaj ulliri. Përziejini mirë. 3 Vendosni brinjët e
0 Comments
Përbërësit 1/4 gotë vaj ulliri (ekstra i virgjër) 1 kg gjoks pule (pa lëkurë dhe kocka, i prerë hollë në feta horizontalisht dhe i shpërlarë) kripë piper (për shije) 1 gotë miell 3 lugë gjelle miell 1/4 gotë gjalpë 3 thelpinj hudhër (të grira) 300 gr kërpudha (të bardha, të prera) 1 gotë verë (Marsala) 500 gr lëng pule 2 lugë gjelle majdanoz (i freskët, sherebelë ose trumzë) Përgatitja 1 Ngrohni ¼
0 Comments
  Përbërësit 6 vezë (të verdhat) 3/4 filxhan sheqer (i bardhë) 2/3 filxhan qumësht 1 e 1/4 gota ajkë (qumështi, me përqindje 36 – 40 përqind yndyrë e rrahur me sheqer) 1/2 lugë çaji ekstrakt vaniljeje 450 gr maskarpone 1/4 filxhan kafe (e zier fort në temperaturën e dhomës) 2 lugë gjelle rum 2 pako biskota (Lady Finger, me densitet të ulët, të thata, të ëmbla me bazë vezën
0 Comments
Përbërësit 500 gr mish viçi 2 lugë gjelle vaj ulliri 2 lugë çaji miell 2 qepë (të grira imët) 1 thelpi hudhër 4 karotë (të prerë kubikë) 2 patate 3 domate (të prerë kubikë) 100 ml ujë pak kripë 2 gjethe dafine pak majdanoz Përgatitja 1 Në një tigan me vaj ulliri skuqni mishin e viçit. Shtoni miellin, qepën, hurdhrën, karotën, patatet dhe domatet. I trazoni mirë dhe ndërkohë i shtoni
0 Comments
Përbërësit 2 vezë 2 lugë gjelle ujë 1/8 lugë gjelle kripë piper i zi 1 lugë gjelle gjalpë 1/4 gotë djathë 1/4 gotë proshutë (e copëtuar) Përgatitja 1 Shtoni vezët, ujin, kripën dhe piperin e zi në një tas të vogël. Përziejini mirë të gjithë përbërësit që të kombinohen plotësisht me njëri – tjetrin. 2 Copëtoni djathin dhe proshutën dhe shtojini në
0 Comments
Përbërësit 250 ml ujë 95 gr gjalpë gjysmë lugë gjelle kripë 125 gr miell 200 gr djathë kaçkavall (i grirë) gjysmë lugë gjelle kripë 1 lëkurë limoni (e grirë) 1 lugë çaji sheqer 4 vezë Përgatitja 1 Hedhim në një tenxhere ujin, gjalpin dhe kripën. 2 E vëmë tenxheren në zjarr dhe sapo të marrë valë shtojmë miellin. 3 Përziejmë mirë derisa të kemi një brumë
0 Comments
Përbërësit 1 kokërr qepë 1 kokërr patate 30 gr gjalpë 45 ml vaj ulliri 1 lt lëng perimesh 150 ml pana 1 gr piper i kuq 15 gr kripë 2 gr piper i zi 4 feta proshutë e tymosur 45 ml vaj ulliri Përgatitja 1 Grini qepën hollë dhe lëreni mënjanë. Qëroni pataten, pastrojeni dhe grijeni në kubikë. Në një tigan hidhni gjalpë dhe vaj ulliri, shtoni qepën
0 Comments
Përbërësit 4 qepë (të mëdha) 200 gr mish i grirë 100 gr djathë (i grirë) 1 vezë gjalpë uthull kripë piper Përgatitja 1 Hiqni lëkurën e qepëve dhe futini të plota në ujë të valuar dhe me kripë. Shtoni edhe pak uthull. 2 Lërini të ziejnë për 30-35 minuta. 3 Në një tigan skuqni mishin e grirë të, me pak gjalpëkripë dhe
0 Comments
Përbërësit 500 gr miell misri 1 tufë qepë e njomë 300 gr kos 300 gr spinaq 100 ml ujë majdanoz kripë piper 1 vezë 1 lugë kafeje sodë buke Përgatitja 1 E presim spinaqin hollë së bashku me qepën dhe majdanozin. 2 Në një tas veçmas hedhim miellin e misrit, ujin e ngrohtë, kripën dhe sodën. E përziejmë pak masën dhe shtojmë përbërësit
0 Comments
    Përbërësit 4 feta gjoks pule 1 limon 1 gjethe menteje mustardë kripë piper 1 vezë (e verdha) 4 lugë gjelle thërrime buke 1 gotë kos Përgatitja 1 Grijeni mishin e pulës, hidhini lëng limon dhe mbajeni lëkurën. 2 Në një tas përzieni pulën e grirë, një të katërtën e lëkurës dhe lëngun e limonit, të verdhën e vezës dhe bukën e grirë.
0 Comments
Përbërësit 300 gr karotë 300 gr miell i tipit 00 50 gr miell bajamesh 1 bustinë pluhur pjekës 180 gr sheqer 90 gr vaj luledielli 3 vezë (mesatare) pak vanilje pak kripë sheqer pluhur (sipas dëshirës) Përgatitja 1 Për përgatitjen e kësaj torte, si fillim pastrojini dhe qërojini mirë karrotat. Më pas grijini hollë ato në një rende. Hidhini karrotat e prera hollë në një sitë
0 Comments
Përbërësit 120 gr spageti 2 thelpinj hudhër gjysmë spec djegës 1 kërpudha 1 tufë majdanoz 1 domate (e tharë) 50 gr ton 6 domate qershi 1 lugë gjelle gjalpë pak ujë vaj ulliri kripë piper Përgatitja 1 Zieni spagetit në një enë me ujë të kripur. Pastroni hudhrat, specin djegës dhe kërpudhat dhe grijini imët. Grini edhe majdanozin dhe domaten e tharë. 2 Vendosni një tigan me pak vaj ulliri
0 Comments
Përbërësit 80 gr ullinj të zinj (pa fara) 150 gr domate 150 gr djathë Grujer 6 gr qepë e njomë 100 gr Wurstel (salsiçe) 150 gr spec 300 gr oriz Basmat 80 gr kastravec turshi 80 gr bizele (të freskëta ose të ngrira) 200 gr ton konservë Përgatitja 1 Për realizimin e kësaj sallate, si fillim lani mirë specat, eleminoni bishtin dhe farat që ka në brendësi, prijini
0 Comments