Përbërësit 250 ml ujë 95 gr gjalpë gjysmë lugë gjelle kripë 125 gr miell 200 gr djathë kaçkavall (i grirë) gjysmë lugë gjelle kripë 1 lëkurë limoni (e grirë) 1 lugë çaji sheqer 4 vezë Përgatitja 1 Hedhim në një tenxhere ujin, gjalpin dhe kripën. 2 E vëmë tenxheren në zjarr dhe sapo të marrë valë shtojmë miellin. 3 Përziejmë mirë derisa të kemi një brumë
0 Comments
Përbërësit 1 kokërr qepë 1 kokërr patate 30 gr gjalpë 45 ml vaj ulliri 1 lt lëng perimesh 150 ml pana 1 gr piper i kuq 15 gr kripë 2 gr piper i zi 4 feta proshutë e tymosur 45 ml vaj ulliri Përgatitja 1 Grini qepën hollë dhe lëreni mënjanë. Qëroni pataten, pastrojeni dhe grijeni në kubikë. Në një tigan hidhni gjalpë dhe vaj ulliri, shtoni qepën
0 Comments
Përbërësit 4 qepë (të mëdha) 200 gr mish i grirë 100 gr djathë (i grirë) 1 vezë gjalpë uthull kripë piper Përgatitja 1 Hiqni lëkurën e qepëve dhe futini të plota në ujë të valuar dhe me kripë. Shtoni edhe pak uthull. 2 Lërini të ziejnë për 30-35 minuta. 3 Në një tigan skuqni mishin e grirë të, me pak gjalpëkripë dhe
0 Comments
Përbërësit 500 gr miell misri 1 tufë qepë e njomë 300 gr kos 300 gr spinaq 100 ml ujë majdanoz kripë piper 1 vezë 1 lugë kafeje sodë buke Përgatitja 1 E presim spinaqin hollë së bashku me qepën dhe majdanozin. 2 Në një tas veçmas hedhim miellin e misrit, ujin e ngrohtë, kripën dhe sodën. E përziejmë pak masën dhe shtojmë përbërësit
0 Comments
    Përbërësit 4 feta gjoks pule 1 limon 1 gjethe menteje mustardë kripë piper 1 vezë (e verdha) 4 lugë gjelle thërrime buke 1 gotë kos Përgatitja 1 Grijeni mishin e pulës, hidhini lëng limon dhe mbajeni lëkurën. 2 Në një tas përzieni pulën e grirë, një të katërtën e lëkurës dhe lëngun e limonit, të verdhën e vezës dhe bukën e grirë.
0 Comments
Përbërësit 300 gr karotë 300 gr miell i tipit 00 50 gr miell bajamesh 1 bustinë pluhur pjekës 180 gr sheqer 90 gr vaj luledielli 3 vezë (mesatare) pak vanilje pak kripë sheqer pluhur (sipas dëshirës) Përgatitja 1 Për përgatitjen e kësaj torte, si fillim pastrojini dhe qërojini mirë karrotat. Më pas grijini hollë ato në një rende. Hidhini karrotat e prera hollë në një sitë
0 Comments
Përbërësit 120 gr spageti 2 thelpinj hudhër gjysmë spec djegës 1 kërpudha 1 tufë majdanoz 1 domate (e tharë) 50 gr ton 6 domate qershi 1 lugë gjelle gjalpë pak ujë vaj ulliri kripë piper Përgatitja 1 Zieni spagetit në një enë me ujë të kripur. Pastroni hudhrat, specin djegës dhe kërpudhat dhe grijini imët. Grini edhe majdanozin dhe domaten e tharë. 2 Vendosni një tigan me pak vaj ulliri
0 Comments
Përbërësit 80 gr ullinj të zinj (pa fara) 150 gr domate 150 gr djathë Grujer 6 gr qepë e njomë 100 gr Wurstel (salsiçe) 150 gr spec 300 gr oriz Basmat 80 gr kastravec turshi 80 gr bizele (të freskëta ose të ngrira) 200 gr ton konservë Përgatitja 1 Për realizimin e kësaj sallate, si fillim lani mirë specat, eleminoni bishtin dhe farat që ka në brendësi, prijini
0 Comments
Përbërësit 4 fletë sallatë jeshile 2 feta bukë (shtëpie) 100 gr djathë parmixhano 2 thelpinj hudhër 1 lugë salcë Worcestershire 1 vezë kripë piper uthull vere të bardhë 2 lugë lëng limoni 150 ml vaj ulliri Përgatitja 1 Për të pregatitur sallatën Cezar, duhet që të zgjidhni fletët më të mira të marules, lajini dhe thajini pa i prishur fletët. 2 Më pas, bukën prijini në
0 Comments
Përbërësit 4 lugë gjalpë 1 qepë (e madhe, e prerë) 2 karotë (të prera) 2 fije selino (të prera) 2 thelpinj hudhër (të prera hollë) 2 lugë salcë domatesh 12 kupa lëng pule (ose ujë) 2 kupa thjerrëza 500 gr kofshë pule (pa lëkurë dhe kocka) djathë kaçkavall (i grirë) Përgatitja 1 Shkrini gjalpin në një enë të madhe në flakë të mesme- të lartë dhe shtoni qepën, selinonë, karotat dhe
0 Comments
Përbërësit 600 gr shpatull derri 2 thelpi hudhër 3 kokërr limon 1 degë rozmarinë 15 gr kripë 1 gr piper Përgatitja 1 Priteni në copa mishin e derrit. Qëroni dhe grini imët hudhrën. Grini hollë cipat e jashtme të limonëve dhe pastaj shtrydhini për të marrë lëngun. Copëtoni degën e rozmarinës. 2 Vërini përbërësit në një tas, piperosini, mbulojini me celofan dhe
0 Comments
Përbërësit gjysmë pulë 2 lugë gjelle miell 2 lugë gjelle arra (të grirë) 2 vezë (të verdhat) 50 gr gjalpë kripë Përgatitja 1 Presim pulën në copa të vogla dhe e shtojmë në tigan ku e skuqim pak. 2 Më pas i hedhim 300 ml ujë dhe e lëmë të ziejë për 15 minuta. 3 Ndërkohë bëjmë brumin duke përzier miellin me arrët e
0 Comments
Përbërësit 150 gr miell 200 gr margarinë 4 lugë gjelle vaj 1 vezë 1 lugë gjelle uthull 1 lugë gjelle sheqer pluhur 2 filxhan çaji lajthi (të grira) 1 bustinë pluhur pjekës Përgatitja 1 Në një tas përzieni të gjithë përbërësit përveç miellit dhe lajthive të grira. Përzieni të gjithë përbërësit mirë dhe shkoni me ngadalë miellin e situr. 2 Shtoni lajthitë e grira
0 Comments
Përbërësit 300 gr krap 200 gr qepë 50 gr vaj pak salcë domatesh (të trashë) piper i zi kripë pak spec djegës 1 lugë kafe miell pistil kumbulle gjethe dafine Përgatitja 1 Priteni qepën dhe hidheni në një tenxhere ku shtuar dhe vajin. 2 Kavërdisini në zjarr të ngadaltë derisa të shkrihet qepa. 3 Shtoni kripën, specin djegës dhe vazhdoni kavërdisjen. 4
0 Comments