Oriz me thjerrëza

Pasta dhe rizoto

Përbërësit :

3-4 lugë vaj ulliri

1 qepë mesatare

2 thelpinj hudhër

Spec djegës

2 gota oriz

400g thjerrëza

4-5 gota ujë

Kripë

Piper i zi

2 gjethe dafinë

*NAUTUBONE
Per Shqiperi porosit ketu :https://bit.ly/3lctPfS

Përgatitjan :

Për nisjen e kësaj recetë të lani me ujë të rrjedhshëm orizin, thjerrëzat dhe qepën.

Qepën griheni imët dhe vendoseni për t’u skuqur në një tenxhere ku keni hedhur vajin e ullirit.

Kur ajo të ketë ulur volumin e saj, shtoni orizin.

Skuqeni lehtë, duke e përzierë herë pas here, dhe ndërkohë shtypni dhe hudhrën.

Kriposeni pak orizin dhe shtoni thjerrëzat dhe ujin.

Përziejeni pak që kripa të tretet dhe vazhdoni me erëzat e tjera.

Tani shtoni dhe specin djegës, piperin e zi dhe gjethet e dafinës.

Lëreni tenxheren të mbuluar me kapak në zjarr mesatar dhe herë pas here shikojeni që orizi të mos ngjitet.

Ujin ta hidhni të nxehtë, pra ta keni zierë më parë.

Kështu orizi do të zbutet dhe thjerrëzat do të ziejnë më shpejtë.

Kur orizi të ketë pirë plotësisht ujin, dhe thjerrëzat të jenë zierë, hiqeni nga zjarri tenxheren.

Këtë recetë mund ta shoqëroni fare mirë me tarator, kos, turshi ose me sallatë me perime të freskëta.

*PROSTAMID
Per Shqiperi porosit ketu :https://bit.ly/382UDd5
Per Kosove porosit ketu : https://bit.ly/2Omum2p
Per Itali porosit ketu :https://bit.ly/38fEEsg

Articles You May Like

Omletë me spinaq domate dhe djathë
Gjellë me bathë
Zupë me kos dhe biskota
Reçel me boronica
Akullore me kakao

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *