Oriz me Kungull

Pasta dhe rizoto, Perime, Vegjetariane

Përbërësit

320 gr oriz
320 gr kungull (tul)
1 lt lëng perimesh
80 ml verë e bardhë
100 gr djathë parmixhano
50 gr gjalpë
1/2 kokërr qepë (e grirë)
10 gr kripë
1 gr piper

Përgatitja

1
Pastroni kungullin dhe tulin coptojeni në pjesë të vogla.
2
Skuqeni me pak vaj në tigan, deri kur bëhet krokant.
3
Në një tigan të thellë skuqni qepën me pak gjalpë.
4
Kur qepa të jetë zbutur shtoni orizin.
5
Skuqja bëhet me zjarr të fortë deri kur kokrrat e orizit të duken si të lëmuara.
6
Përziejeni mirë orizin dhe në fund shtoni pak kripë.
7
Shuajeni me verë të bardhë, në zjarr të fortë.
8
Kur vera të ketë avulluar, ulni fuqinë e zjarrit dhe shtoni lëngun e perimeve, pasi ta keni zier më përpara.
9
Shtojeni deri kur orizi të mbulohet plotësisht.
10
Shtoni edhe ¾ e kungullit, i pjekur dhe i prerë në copa të vogla.
11
Gjatë zierjes e përzieni orizin herë pas here dhe nëse është e nevojshme shtoni nga pak lëng perimesh, deri kur të avullojë plotësisht.

Articles You May Like

Sallate me oktapod
LEVREK I PJEKUR ME PATATE
Vongole me verë të bardhë
Paella Spanjolle me fruta deti
Jambalaya – Gatime Deti

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *