Oriz me Kunguj dhe Bizele

Pasta dhe rizoto, Per femije, Perime, Pjata kryesore, Te shpejta, Vegjetariane
Përbërësit
  • 300 gr oriz
  • 300 gr kungull
  • 300 gr bizele
  • gjysmë bustinë shafran
  • gjalpë
  • lëng perimesh
  • vaj ulliri (ekstra i virgjër)
  • verë e bardhë (e thatë)
  • kripë
Përgatitja
1
Për përgatitjen e kësaj recete skuqni si fillim gjysmë qepë të grirë me një lugë vaj ulliri dhe një lugë gjalpë.
2
Skuqni orizin, lageni me verë dhe vëreni të ziejë me një litër lëng perimesh, tashmë të nxehur në vlim. Në fund hidhini orizit shafranin dhe zbuteni me një lugë gjalpë.
3
Jepuni formë me ndonjë enë të posaçme dhe mbajeni veçmas.
4
Para se ta çoni në tavolinë: grijeni pjesën e mbetur të qepës, përziejeni me 2 lugë vaj ulliri dhe bashkojeni me kungujt e prerë në copa dhe bizelet.
5
Kriposini dhe vërini të gatuhen të mbuluar përreth 20 minuta. Ndërkohë, ngroheni orizin në furrë për 15 minuta, hiqeni nga forma dhe shërbejeni me perimet.

Articles You May Like

Bukë me vezë
Petulla të mbushura me djathë të bardhë
Çaji i lëkurave të patateve për qarkullimin e gjakut dhe gurëve në veshka
Oriz me midhje dhe perime
Hallvë me arra dhe lëng portokalli

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *