Oriz me Kastraveca turshi dhe Ullinj

Pasta dhe rizoto, Te shpejta

Përbërësit
6 copë kastravec
200 gr proshutë
ullinj të zinj
1/3 pako oriz
vaj ulliri
kripë
piper
majdanoz

Përgatitja
1
Prejini kastravecat turshi  dhe proshutën në copa të vogla. Prejini edhe ullinjtë e zinj  në copa të vogla.
2
Zieni orizin  në një enë me ujë të kripur. Hidheni orizin e gatuar më pas në një pjatë.
3
Shtoni kastravecat turshi dhe ullinjtë e zinj  te orizi. Shtoni proshutën, pak vaj ulliri, kripë, piper dhe majdanozin e grirë. Përziejini mirë.
4
idheni në një pjatë për servirje.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *